WP Ważny temat Partner edycji
WP Ważny temat Partner edycji Bella Happy

9 kreatywnych zabaw z tatą, które pokocha każdy maluch

Partner edycji Bella Happy
Dzieci, które ciągle są w ruchu, szybciej się rozwijają i łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Warto wykorzystać każdą wolną chwilę choćby na małą aktywność z naszą pociechą. Podpowiadamy, jak skutecznie uczyć szkraba nowych umiejętności – na wesoło!

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w co można bawić się z dzieckiem, które nie potrafi jeszcze samodzielnie chodzić i mówić. Mylne jest przekonanie, że niemowlę nie potrzebuje rozrywek. Przeciwnie! Gdy wydaje ci się, że twój maluch tylko leży, jego umysł tak naprawdę pracuje na wysokich obrotach. Warto więc wykorzystać każdą okazję, by wspomagać jego rozwój. I nawet jeśli z synem nie możesz jeszcze porozmawiać o piłce nożnej, a córeczkę nieprędko zabierzesz do wesołego miasteczka, możecie świetnie razem spędzać czas. Zacznijcie od prostych zabaw. Jakich?

Mała papuga

Dzieci bardzo lubią nas naśladować. Gdy tylko widzą, że rodzice robią coś ciekawego, przyglądają się i próbują powtarzać to samo. W tej zabawie warto zachęcić malucha do gaworzenia – to dzięki temu szkrab odkrywa radość z wydawania dźwięków. Gdy usłyszysz dziecięce "aghhh", "guuu", powtarzaj je. Rób śmieszne miny i gesty, a nawet sam rozpoczynaj rozmowy. W kolejnych etapach nauki mówienia zastępuj gruchanie i gaworzenie słowami. Możesz też wykorzystać różne przedmioty, takie jak łyżeczka, która robi "brzdęk", czy woda – "chlap chlap".

Kto to jest?

Niemowlęta uwielbiają przeglądać się w lustrze i wykazują ogromne zainteresowanie swoim odbiciem. Warto więc wykorzystać to jako formę zabawy, która będzie wspaniałą okazją do śmiechu. Stań przed dużym lustrem i trzymając malucha na ręku, delikatnie przybliżaj się i oddalaj. Staraj się wydawać zabawne dźwięki i zachęć dziecko do ich naśladowania. Możesz też wykorzystać mniejsze (bezpieczne) lusterka, np. te dołączone do grzechotek lub materiałowych książeczek z wszytymi elementami. Ta zabawa jest odpowiednia od około 6. miesiąca życia, ale i młodsze dzieci będą nią zachwycone.

"Sroczka kaszkę ważyła"

Mniej więcej w 3. miesiącu życia maluch zaczyna widzieć przedmioty, których wcześniej nie zauważał. Uświadamia sobie, że świat jest trójwymiarowy i pełno w nim niesamowitych faktur. Pomóż mu je odkrywać, np. za pomocą grzechotek lub różnych materiałów. Najlepsza frajda polega jednak na oglądaniu własnych rączek i stópek – są to tzw. zabawy paluszkowe ("Idzie rak nieborak", "Sroczka kaszkę ważyła"). To krótkie rymowanki, które tata bez trudu może znaleźć w sieci. Bawili się w nie nasi rodzice i dziadkowie, a teraz my możemy pokazywać je swoim pociechom.

"A kuku!"

Półroczne dziecko sporo czasu poświęca na poznawanie własnego ciała – złącza rączki, chwyta stópki i uczy się przekładać przedmioty z ręki do ręki. Wie, że pewne rzeczy znikają, ale potem można je odnaleźć. Ta rozrywka może wydać się nam, dorosłym, nieco banalna, ale szkrab ją uwielbia: zakryj twarz rękoma i udawaj, że znikasz. Po chwili odsłoń twarz i uśmiechnij się do maluszka, mówiąc: "A kuku!". Możecie też pobawić się w upuszczanie i podnoszenie zabawki – dzięki takim eksperymentom dziecko poznaje zasadę przyczyny i skutku. Zauważa, że ma wpływ na to, co dzieje się z przedmiotami.

No to fruu…

Dzieci kochają szalone zabawy z dreszczykiem emocji. Ta zabawa wymaga jednak obustronnego zaufania. Polega na tym, że tata kładzie się na płaskiej powierzchni, unosi nogi do góry i trzyma malucha tak, by ciężar jego ciała opierał się na łydkach rodzica. W tej zabawie należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo – trzymaj dziecko za ręce, ale zanim "wystartujecie", upewnij się, że maluch ma dobrze założoną pieluszkę. Dla lepszego komfortu warto sięgnąć po pieluszki marki Bella Baby Happy ze specjalnym systemem Happy Safe Way, który zapewnia bezpieczeństwo dla skóry przy jednoczesnej ochronie przed wilgocią. Surowce zastosowane w pieluszce pochodzą wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Ich wysoka jakość została potwierdzona w testach dermatologicznych, a produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny.

Orkiestra na życzenie

Muzyka to jedna z ulubionych form aktywności malucha. Weź dziecko na ręce i tańcz razem z nim po całym mieszkaniu w rytm ulubionych piosenek. W trakcie zabawy mów, co właśnie robicie, np. kołyszecie się wolno lub szybciej. Możecie też stworzyć swoją własną orkiestrę! W jaki sposób? Wystarczy użyć kilku garnków i drewnianych łyżek, które będą służyły za perkusję. Do plastikowych butelek wsyp odrobinę fasoli oraz ryżu i szczelnie zakręć – tak powstaną marakasy. Zachęć dziecko, by potrząsało przedmiotami albo delikatnie uderzało łyżeczką o szklankę. Dodajcie do tego klaskanie i tupanie. Kto wie, może uda wam się stworzyć niepowtarzalny utwór muzyczny?

Kręcimy się

Turlanie się i wyścigi z tatą na czworaka to wszystko, czego potrzebuje do szczęścia twój mały wiercipięta. Ruch sprzyja tworzeniu się nowych połączeń nerwowych, a tym samym wpływa na inteligencję i zdolności maluszka. Jak wiadomo, w takiej zabawie liczy się przede wszystkim komfort. Idealne dopasowanie oraz swobodę ruchu zapewnią pieluszki Bella Baby Happy – wyposażone są w 360° Comfort System, który chroni skórę przed otarciem. Anatomiczny kształt i elastyczne elementy zapewniają doskonałe dopasowanie pieluszki, a przewiewne pokrycie pozwala skórze oddychać. W trakcie energicznej zabawy świetnym rozwiązaniem będą również pieluchomajki Bella Baby Happy Pants, które wspierają dziecko w nauce samodzielności. A gdy przyjdzie pora na przewijanie, użyj delikatnych chusteczek Bella Baby Happy – dzięki zawartości alantoiny i witaminy E doskonale nawilżają skórę, zachowując naturalną barierę ochronną.

Wycieczka po mieszkaniu

Weź maluszka na ręce i pokaż mu całe otoczenie. Po drodze wyjaśniaj: "To jest lampa", "To jest stół". Pamiętaj jednak, by nie pokazywać zbyt wielu rzeczy naraz, bo dziecko wszystkiego nie zapamięta. Z czasem możesz zacząć zadawać pytania typu "Gdzie jest okno?". Zobaczysz, że ta zabawa tak spodoba się twojemu smykowi, że wkrótce sam zacznie wskazywać palcem różne przedmioty. Twoje dziecko uczy się w ten sposób nie tylko świata, ale też dzielenia uwagi z inną osobą. Ponadto osłuchuje się z językiem, w którym za jakiś czas będzie mówić.

Teatrzyk zwierząt

Zgromadź kilka pluszowych maskotek i przygotuj przedstawienie. Możesz nawet sam zrobić stworki, korzystając z kolorowych skarpet, paru guzików i włóczki. Niech ruch twoich palców idzie w parze z wydawaniem różnych dźwięków – dziecko pozna nie tylko wygląd, ale też mowę zwierząt. Zaskocz pociechę, pokazując, jak mówi rybka, kot czy krowa. Możecie to robić nie tylko w domu, ale także na spacerze lub w trakcie oglądania książeczek. Zaproszenie do dialogu pomoże dziecku w rozwoju mowy. Inspiracją do zabawy może być także szczekający na dworze pies, gruchające gołębie lub kołyszące się na wietrze gałęzie. Świat przyrody jest przecież taki fascynujący!